Токарна обробка – що про неї треба знати

2023-01-04

Токарні роботи.

Токарна обробка – це процес механічної обробки, відомий тисячоліттями. У своєму первісному вигляді він з'явився у 13 столітті до н.е. Сліди використання примітивних токарних верстатів виявлено в Єгипті. Віхою у розвитку прокатки став винахід парової машини під час промислової революції. Використання води та пари дозволило вдосконалити існуючі конструкції, як і пізніше впровадження електродвигунів, що стало наступним етапом розвитку техніки. Розвиток числових систем також вважається поворотним моментом, який призвів до революції у галузі токарних верстатів із ЧПУ.

Що таке токарна обробка

Отже, це один із методів механічної обробки матеріалу. Суть його полягає у вирізанні частини матеріалу зі шматка металу, дерева або іншого матеріалу, що обертається з великою швидкістю навколо власної осі. Заготівля фіксується спеціальними утримувачами. Утримувач із прикріпленим до нього ножем відповідає за поділ його послідовних шарів. Останній переміщається в лінійній площині, що дозволяє отримати матеріалу, що обробляється потрібну форму. Отже, токарні роботи використовуються для створення тіл обертання – циліндрів, сфер та конусів. Він дозволяє надавати їм як певну форму, а й розміри чи структуру поверхні, що зумовлює його широке застосування у різних галузях промисловості.

Звичайна токарна обробка та токарна обробка з ЧПУ — у чому різниця

Процес повороту може відбуватися по-різному. Основним критерієм поділу є тип використовуваних машин. Ручна токарна обробка (традиційна) та токарна обробка з ЧПУ виділяються у цій категорії . Перший виготовляється на токарному верстаті. На практиці це означає, що після пуску верстата оператор постійно контролює хід всього процесу, тобто регулює відповідні інструменти і приймає рішення про їх переміщення. Результат роботи багато в чому залежить від навичок та досвіду людини, яка керує машиною. Звичайна токарна обробка також потребує обережності. Цей процес зазвичай використовується для попередньої обробки матеріалу або для виробництва компонентів, де точність не має першорядного значення.Альтернативою традиційної механічної обробки є токарна обробка з ЧПУ. І тому використовуються технологічно досконалі верстати, керовані комп'ютером. Таким чином, роль оператора обмежується програмуванням пристрою щодо форми та розмірів об'єкта, який необхідно отримати.Перевагою токарної обробки з ЧПУ є точність обробки, що дозволяє створювати, у тому числі комплектуючі для машин та транспортних засобів. Швидкість та повторюваність процесу також відіграють істотну роль. Тому токарна обробка з ЧПУ широко використовується у серійному виробництві. Оскільки вся механічна робота виконується верстатом, цей процес набагато безпечніший у порівнянні зі звичайним точенням. Необхідно зазначити, що механічна обробка деталей може доповнюватися і їх додатковою термічною обробкою - для підсилення твердості.

Токарна обробка - основні типи

Токарну обробку також можна розділити в залежності від типу обробки, що використовується і пов'язаного з нею робочого ефекту. У цій категорії виділяються:

  • Поздовжне точення - напрямок руху токарного інструменту в цьому випадку паралельно осі точення.
  • Проточка - напрямок лінійного переміщення перпендикулярно осі обробки.
  • Копіювально-токарна обробка – полягає у відображенні форми заготовки за спеціальним шаблоном, встановленим у верстаті.
  • Фасонне точення - процес, при якому остаточна форма матеріалу, що обробляється, залежить від форми кромки ножа.
  • Окружне точення - обробка, що поєднує рівномірний обертальний рух заготовки та обертальний рух інструменту, що працює навколо заготовки.
  • Конічне точення - процес, у якому напрямок лінійного руху перетинається з віссю повороту під кутом, відмінним від прямого кута.

На кінцевий ефект токарної обробки впливають інші параметри, зокрема: швидкість подачі, тобто, переміщення фрези за один оборот заготовки, швидкість обертання матеріалу чи сила і глибина різання.

Де використовується токарна обробка

Токарну обробку можна виконувати на різних матеріалах. Зазвичай процесу піддають сталеві та дерев'яні елементи. У такий спосіб можна виготовляти різні елементи, деталі чи вузли. Рішення, отримані в результаті токарної обробки з ЧПУ, зазвичай використовуються в автомобільній, суднобудівній, авіаційній, сільськогосподарській, механічній або обробній промисловості. Використання сучасних верстатів допомагає досягти високої точності та швидкості роботи. Це також знижує ризик помилок, пов'язаних із витратою матеріалів. Внаслідок токарної обробки створюються деталі, що мають форму тіл обертання. До них відносяться, серед іншого: втулки, вали, циліндри, осі, конуси, кільця, колеса та гвинти.Токарна обробка – це процес, який значно еволюціонував за ці роки. Сьогодні це процес, яке проводиться з використанням високотехнологічних апаратів, що дозволяють досягти відмінних результатів.




Добавить в закладки

Поиск на сайте





Яндекс.Метрика


 
партнеры